10 Mayıs Psikologlar Günü Kutlu Olsun!
Bu anlamlı ve özel gün için Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Topluluğunun hazırlamış olduğu videoya aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Akreditasyon Bilgilendirme
Bölümümüz lisans programı TPD-PPAB tarafından 26.01.2026 tarihine kadar akredite edilmiştir.
Youtube Kanalımız
Topluma Yönelik Etkinlikler
Araştırma görevlilerimizden Dr. Hüseyin Nergiz, 23 Kasım 2021 tarihinde Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi'ne bağlı görev yapan öğretmenlere 'Çocuklarda ve Ergenlerde Teknoloji Bağımlılığı' konulu çevrimiçi seminer vermiştir.  
Araştırma görevlilerimizden Dr. Hüseyin Nergiz, 19 ve 22 Ekim 2021 tarihlerinde Sincan 2 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çalışanlarına 'Teknoloji: Azı Karar, Çoğu Zarar' başlıklı teknoloji bağımlılığı konulu çevrimiçi seminer vermiştir.  
Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Banu CANGÖZ 11 Mayıs 2021 tarihli Hurriyet Gazetesine kapanma sürecinde yaşlı bireyler için önerilerde bulundu.  
  Arş. Gör. Dr. Hüseyin Nergiz, 12 Mayıs 2020 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencilerine "Bir Ceza İnfaz Kurumu Araştırması: Yaralama ve Öldürme" adlı çevrimiçi semineri vermiştir.   
  Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Banu CANGÖZ, H. Ü. Tarih Bölümü tarafından tarih öğretiminde verimliliğinin yükseltilmesi amacıyla yürütülen “Tarihi Mekân-Sınıf Entegrasyonu” başlıklı BAB kapsamlı projesi kapsamında çekimleri tamamlanan “Göbekli Tepe Belgesel Filmi”nde uzman olarak görev almıştır. Belgeselin ilk bölümüne aşağıdaki adresten erişilebilir: https://www.youtube.com/watch?v=56dBI4YFYUw  

Araştırma görevlilerimizden Gülpembe YÜCEOL, Türk Psikologlar Derneği (TPD) ve Altındağ Belediyesi arasındaki protokol kapsamında, 25 Şubat 2020 tarihinde Altındağ Belediyesi Karapürçek Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezinde annelere yönelik olarak “Çocuklarımızla Nasıl Sağlıklı İletişim Kurmalıyız?” başlıklı bir seminer vermiştir.

 
  Dr. Öğr. Üyesi Pınar BIÇAKSIZ ve Arş. Gör. Dr. Hüseyin NERGİZ 27 Ocak 2020 tarihinde trafik suçuna yönelik müdahale programları geliştirilmesi ve lisans öğrencileri için staj olanakları konularında Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yetkilileri (kurum müdürü, müdür yardımcısı, psikososyal birim görevlileri) ile bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.  
 
 
 
Arş. Gör. Özge ŞAHİN, 20 Aralık 2019 tarihinde Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından düzenlenen "Türkiye’de Çocuğa Karşı Şiddet Durum Raporu Çalıştayı"na katılmıştır.  
Arş. Gör. Özge ŞAHİN, 19 Aralık 2019 tarihinde CHP Milletvekillerinin de katılımıyla gerçekleşen "Erken Yaşta Zorla Evlilikler" konulu bir toplantıya katılmıştır.   
Arş. Gör. Gülpembe YÜCEOL, 10 Aralık 2019 tarihinde Altındağ Belediyesi Şair Baki Kültür Merkezi'nde annelere yönelik olarak “Çocuklarımızla cinsellik hakkında nasıl konuşmalıyız?” konulu seminer vermiştir.  
Arş. Gör. Özge Şahin, 27 Kasım 2019 tarihinde Yılmaz Güney Sahnesi'nde "Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet ve Mücadele Mekanizmaları" ve "Çocuk Hakları ve Hak İhlali Olarak Çocuğa Karşı Şiddet" başlıklı sunum yapmıştır.  

Arş. Gör. Özge Şahin, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü" kapsamında 25 Kasım 2019 tarihinde, Yüzüncü Yıl Çankaya Evi'nde düzenlenen panele panelist olarak katılmıştır.

 
Arş. Gör. Özge Şahin, UNICEF ve UN Women Türkiye ofisleri, Avrupa Konseyi'nin Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Sözleşmesi'nin (İstanbul Sözleşmesi) çocuklar tarafından hazırlanan ergen yaş grubundaki çocuklara uygun versiyonuna kadın hakları ve çocuk hakları uzmanları, sivil toplumda çalışan uzmanlar, çocuk-ergen ruh sağlığı ve eğitim bilimleri alanında çalışan akademisyenlerin katkısıyla son halini vermek amacıyla 20 Kasım 2019 Çarşamba günü düzenlenen çalıştaya katılmıştır.  
Arş. Gör  Özge Şahin 09-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara'da Türk Psikologlar Derneği Genel Merkezi'nde meslektaşlarımıza WÇZÖ 4 (WISC-IV) eğitimi vermiştir.  
  Doç. Dr. Sedat Işıklı ve Arş. Gör. Burçin Akın 7-8 Kasım 2019 tarihlerinde Türkiye’deki koordinatörlüğünü Ankara Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nin yapmakta olduğu “Suriyeli Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetleri Kullanımını Arttırmak İçin Yeni Bir Psikososyal Müdahale Paketinin Geliştirilmesi”  isimli Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) projesinin  Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ve Ankara Üniversitesinde gerçekleştirilen toplantısına katılarak proje kapsamında geliştirilen müdahale paketine katkı sunmuşlardır.  
Arş. Gör. Özge Şahin, 06 Kasım 2019 tarihinde TPD Travma, Afet ve Kriz Birimi'ne destek veren öğrenci grubu tarafından düzenlenen seminerde "Çocuğa Yönelik Şiddet" başlıklı bir sunum yapmıştır.  
 

Doç. Dr. Sedat IŞIKLI tarafından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi ABD mensuplarına 23 Ekim 2019 tarihinde “Tükenmişlik ve Stres Yönetimi” semineri verilmiştir.

 

Doç. Dr. Sedat IŞIKLI tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ve Göçmen Sağlığı Merkezi çalışanı ruh sağlığı uzmanlarına 25 Eylül 2019 tarihinde yarım günlük 'Psikososyal Destek Uygulayıcı Eğitim Programı' içerisinde bir günlük 'Yerinden Edilme, Travma ve Psikososyal Müdahale' eğitimi verilmiştir.

 
  Doç. Dr. Sedat IŞIKLI tarafından T.C. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan ruh sağlığı uzmanlarına 24-25-26 Eylül 2019 tarihlerinde “Klinik Görüşme Becerileri” eğitimi verilmiştir.  
 

Doç. Dr. Sedat IŞIKLI T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ınca yürütülen “Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Hizmetleri Temel Düzey Müdahale Eğitimi Programı” kapsamın İstanbul İli Rehberlik Araştırma Merkezleri çalışanlarına 7 Ağustos 2019 günü “Ruhsal Travma ve Psikolojik İlk Yardım” eğitimi verilmiştir.

 

Doç. Dr. Sedat IŞIKLI Türk Kızılayı tarafından 29 Temmuz-1 Ağustos 2019 tarihlerinde düzenlenen “İnsani Yardım Çalışmaları: Kavramlar, Kurumlar, Krizler” temalı Yaz Okulu’nda “Afetlerde Psikososyal Müdahale” isimli konferans vermiştir.

 
Arş.Gör. Özge ŞAHİN 26 Temmuz 2019 tarihinde  Altındağ Toplum Merkezi'nde ve 29 Temmuz 2019 tarihinde ise Mamak Toplum Merkezi'nde ICC ve Başkent Üniversitesi Stres Yönetim,Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığıyla yürütülen "Çocuğun Sözünden Psikolojik Dayanıklılık" isimli projede eğitmen olarak görev almıştır.  
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ve Göçmen Sağlığı Merkezi çalışanı ruh sağlığı uzmanlarına 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü 'Psikososyal Destek Uygulayıcı Eğitim Programı' içerisinde bir günlük 'Yerinden Edilme, Travma ve Psikososyal Müdahale' eğitimi verilmiştir.  

Doç. Dr. Sedat IŞIKLI Türk Kızılay tarafından Ankara’daki Afet Operasyon Merkezi’nde 16 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen Beşeri Afetlere Müdahale ve Dirençlilik isimli çalıştaya katılmıştır.

 
Arş.Gör. Özge ŞAHİN, 02 Temmuz 2019 tarihinde ODTÜ Mezunlar Derneği'nde Ankara Gönüllü Takımı ve Tersine Dünya gönüllülerine yönelik "Çocukluk Algısı Atölyesi" düzenlemiştir.   
24.06.2019 tarihinde HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ AKADEMİ-GENÇLİK BULUŞMASI 2019 kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Arzu ÖZKAN CEYLAN'ın koordine ettiği ekibimiz (Arş. Gör. Hasan GÜNDÜZ, Arş. Gör. Müge ASLANKARA, Arş. Gör. Elif ÜZÜMCÜ, Arş. Gör. Burçin AKIN) üstün yetenekli lise öğrencilerinden oluşan 50 kişilik gruba iki oturumda Bilişsel Psikoloji Uygulama Laboratuvarı (BİPUL) ve Sanal Gerçeklik Laboratuvarlarında yapılan faaliyetler hakkında bilgi ve deneyim kazanacakları etkileşimli bir etkinlikte ev sahipliği yapmışlardır.  
Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Banu CANGÖZ 25 Mayıs 2019 tarihinde TPD Genel Merkezi'nde TPÖÇG tarafından düzenlenen "Bilişsel Psikoloji Atölye Çalışması" kapsamında Sanatla İlgili Olan ve Olmayan Bireylerin Göz İzleme Örüntüsü farklılaşır mı?: Bir Göz İzleme Çalışması başlıklı sunum yapmıştır.  
  Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Banu CANGÖZ 24 Mayıs 2019 tarihinde Üniversitemiz Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi koordinatörlüğünde düzenlenen, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü çalışanlarına Esenboğa Yerleşkesinde Eğiticilerin Eğitimi Programı kapsamında "Yetişkinlerde Öğrenme" konulu bir eğitim vermiştir.  
23 Mayıs 2019 tarihinde Bölüm Başkan Yardımcımız Prof.Dr.Zehra UÇANOK Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Okulları (ANKÜ) Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerini "ANKÜ Gölge Meslekdaş" etkinliği kapsamında Bölümümüzde ağırlamış ve bilimsel çalışmalarımız ile Ar-Ge faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermiştir.  
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI T.C. İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Okul Komutanlığı dönem mezunlarına 15 Mayıs 2019 tarihinde “Düzensiz Göç ile Mücadele Kapsamında Denizde Arama Kurtarma Görevinin Personelin Psikolojisi Üzerine Etkileri” isimli konferans verilmiştir.  
Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Banu CANGÖZ 24 Nisan 2019 tarihinde HÜ-GEBAM tarafından düzenlenen 'Gümüş Yıllar Akademisi'nde kapanış dersi olarak 'Bilgece Yaşlanmak' başlıklı bir sunum yapmıştır.  
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI KampüSanat Etkinlikleri kapsamında Edebiyat Fakültesi'nde Sanat ve Psikanaliz konulu bir söyleşi gerçekleştirmiştir.  
Arş. Gör. Özge ŞAHİN 18 Nisan 2019 tarihinde Altındağ Belediyesi'ne bağlı Karakum Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi'inde "Çocukların İhmal ve İstismardan Korunması" başlıklı seminer vermiştir.  

Arş. Gör. Özge ŞAHİN 18 Nisan 2019 tarihinde Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Nurol Makina çalışanlarına "Çocuğa Karşı Şiddet Nedir, Nasıl Önlenebilir?" seminer vermiştir.

 
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI, 22 – 24 Mart 2019 (Cuma, Cumartesi ve Pazar) tarihleri arasında Üniversitemiz Eğitim Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Tuncay ERGENE ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda görevli Dr. Öğretim Görevlisi Mevhibe İrem YILDIZ’dan oluşan bir ekiple beraber 13 Şubat 2019 tarihinde Makedonya’da meydana gelen trafik kazası sonrası T.C. Üsküp Büyükelçiliği ile işbirliği içinde kazazede ailelere psikiyatrik ve psikolojik destek sağlanmış ve yerel kaynaklar ile iletişim kurmuş, daha sonra yapılabilecek çalışmalar konusunda kapasite tespiti yapmışlardır.  
Arş. Gör. Özge ŞAHİN 22.03.2019 tarihinde, farklı meslek elemanlarından oluşan çalışma grubu ile 'Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismardan Korunması İçin Terimler ve Kavramlar Kılavuzu' tanıtım çalıştayı düzenlemiştir.
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI tarafından T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi çalışanı ruh sağlığı uzmanlarına 13 Mart 2019 Çarşamba günü 'Psikososyal Destek Uygulayıcı Eğitim Programı' içerisinde bir günlük 'travma odaklı süpervizyon' eğitimi verilmiştir.
Arş. Gör. Özge ŞAHİN, 24.02.2019 tarihinde Askeri İş Yerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası personele yönelik olarak "Çocukların Cinsel İstismardan Korunması" adlı eğitim vermiştir.
Arş. Gör. Özge ŞAHİN 12.02.2018 tarihinde Ankara'da eğitimine devam ederken aynı zamanda sokakta çalışan 3. ve 4. sınıf ilkokul öğrencileri ile psikodrama etkinliği gerçekleştirmiştir.
Arş. Gör. Özge ŞAHİN Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Teknik Destek Projesi olan 'Cinsel İstismar ve İhmal Eğitimi' projesi kapsamında 28.01.2019-30.01.2019 tarihleri arasında Balıkesir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü'nde kurum çalışanlarına eğitim vermiştir.
Doç. Dr. Sedat IŞIKLI 21 Ocak 2019 tarihinde TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü çalışanlarına yönelik olarak yarım günlük 'Stres Yönetimi' eğitimi vermiştir..
Araştırma Görevlilerimizden Özge ŞAHİN 21 Ocak 2019 tarihinde Altındağ Belediyesi'ne bağlı Doğantepe Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi'nde 'Çocuğun İhmal ve İstismardan Korunması' konulu bir seminer vermiştir.
Araştırma Görevlilerimizden Özge ŞAHİN 16 Ocak 2019 tarihinde ODTÜ Mezunlar Derneği Çocuk Komisyonu Çalışma Grubu ile "Çocukluk Algısı ve Çocuk Hakları" atölyesini gerçekleştirmiştir.
  Araştırma Görevlilerimizden Özge ŞAHİN 10 Ocak 2019 tarihinde ilköğretim 3. ve 4. sınıfa devam eden, aynı zamanda çalışan çocuklara yönelik psikodrama çalışmasında görev almıştır.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN, 22 Aralık 2018 tarihinde 10 farklı belediyenin çalışanları ile 'Çocuk Hakları ve Akran Zorbalığı' konusunda yapılan eğitim sonrası değerlendirme toplantısı ve son değerlendirme toplantısına katılmıştır.
Araştırma görevlilerimizden Hüseyin Nergiz, 20 Aralık 2018 tarihinde Ankara 2 Numaralı L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu ve hükümlülere 'Bir İnsan Hakkı Olarak Güven' konulu seminer vermiştir.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN, 20 Aralık 2018 tarihinde Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve UNICEF, Uluslararası Çocuk Merkezi işbirliği ile düzenlenen 'Batı Balkanlar ve Türkiye'de Çocukların Şiddetten Korunması ve Engelli Çocukların Sosyal İçerilmesinin Desteklenmesi Projesi' kapsamında düzenlenen 'Ayrımcılıkla Mücadele Çalıştayı' nda eğitim vermiştir.
Bölümümüz Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Abayhan 19 Aralık 2018 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde 'Yıllarda Kandırıldık mı? Kişilerarası Çekiciliğin Evrimsel Sosyal Psikoloji Bağlamında Tartışılması' başlıklı bir konferans vermiştir.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN 10 Aralık 2018 tarihinde Abdülkadir Özbek Psikodrama Derneği ve Ankara Psikodrama Derneği’nin birlikte düzenledikleri Ankara Psikodrama Haftası kapsamında "Sokakta Çalışan Çocuklar, Öğretmenler, Sokakta Çalışan Çocukların Anneleri: Benim Bir Öyküm Var" adlı psikodrama oturumuna katılmıştır.
Doç. Dr. Müjgan İNOZU ve Arş. Gör. Nuray MUSTAFAOĞLU ÇİÇEK 06 Aralık 2018 tarihinde Keçiören RAM Akademi Günleri kapsamında Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine yönelik 'Çocukluk Döneminde Davranış Bozuklukları' konulu konferans vermişlerdir.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN Serhat Kalkınma Ajansı ve Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik uzmanlarına yönelik olarak düzenlenen "Daha Çocuk Yaştayım" projesi kapsamında 3.12.2018-5.12.2018 tarihleri arasında Ağrı'da eğitmenlik yapmıştır.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN, 1-2 Aralık 2018 tarihinde ODTÜ Vişenlik'te düzenlenen "Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarla Mücadele Çalıştayı"na TPD'yi temsilen katılmıştır.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN, 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde Bursa Nilüfer Belediyesi'nde çocuklarla çalışan belediye personeli ile farklı sivil toplum çalışanlarına UNICEF ve Uluslararası Çocuk Merkezi'nin işbirliği ile yürütülen "Çocuk Haklarının Öğrenilmesi ve Akran Zorbalığının Önlenmesi" eğitimini vermiştir.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN 21-22 Ekim 2018 tarihlerinde Kadıköy Belediyesi'nde çocuklarla çalışan belediye personeline UNICEF ve Uluslararası Çocuk Merkezi'nin işbirliğiyle yürütülen 'Çocuk Haklarının Öğrenilmesi ve Akran Zorbalığının Önlenmesi Eğitimi'ni vermiştir.
Araştırma görevlilerimizden Hüseyin NERGİZ 20-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Albinizm Derneği üyelerine yönelik olarak, MTA Genel Maüdürlüğü'nde gerçekleştirilen 3. Ulusal Albinizm Konferansı'nda 'Albinizmin Psikososyal Etkileri' başlıklı bir sunum yapmıştır.
Araştırma görevlilerimizden Özge ŞAHİN 1-12 Ekim 2018 tarihlerinde Çankaya Belediyesi'nde çocuklarla çalışan belediye personeline UNICEF ve Uluslararası Çocuk Merkezi'nin işbirliği ile yürütülen "Çocuk Haklarının Öğrenilmesi ve Akran Zorbalığının Önlenmesi Eğitimi"ni vermiştir.
Araştırma Görevlilerimizden Özge ŞAHİN 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü kapsamında Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında Yenimahalle Belediyesi'nde 'Şiddeti Tanıma ve Şiddetle Baş Etme' konulu bir seminer vermiştir.
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından 10 Ekim 2018 tarihinde "Dünya Ruh Sağlığı Günü" kapsamında Eymir' de düzenlenen farkındalık etkinliği ve bisiklet turuna Bölümümüzü temsilen Doç. Dr. Müjgan İNÖZÜ, Dr. Öğr. Üyesi Berna AYTAÇ ile Araştırma Görevlilerimiz İlgün BİLEKLİ, Ezgi TRAK, Şule SELÇUK, Rümeysa GÜNAY ve Mübeccel YENİADA katılmışlardır.